Course-programma Arnhem School of Social Arts

Creatieve cursussen verdwijnen vaak uit het curriculum, terwijl ze juist essentieel zijn. Arnhem School of Social Arts (ASSA) leert studenten oordeelloos contact maken via kunst, wat een band met bewoners creëert en helpt hun behoeften zichtbaar te maken, zodat ze samen aan verandering kunnen werken.

Maatschappelijke vraag

De laatste jaren zijn creatieve cursussen veelal uit het curriculum weggesneden, terwijl er juist nood is aan studenten die ook op dat vlak opgeleid zijn. Op veel sociale studies leren de studenten contact maken vanuit een probleem; bij deze course gaat het erom eerst zonder oordeel contact te maken, en van daaruit te bewegen. Kunst maakt dit makkelijker én zorgt ervoor dat er direct een bindmiddel is tussen de student en de bewoner. Vanuit het contact komen de behoeften van de bewoners naar boven en kunnen ze samen werken aan verandering en impact. Daarnaast mogen we niet vergeten dat kunst een positief effect heeft op je mentale gezondheid!

Achtergrond

Vanuit ervaring met Rijn-IJssel-studenten Sociaal Werker, in het programma Route Arnhem Oost, hebben we een Course ontworpen waarin de studenten de ruimte krijgen om hun eigen plan te trekken, om artistieke tools uit te proberen en om samen met de kunstenaar een vorm te vinden voor de uitwerking van hun ontmoeting. Op deze manier worden de studenten zowel begeleid in autonomie hervinden, als in het artistieke proces (dat niet altijd makkelijk is natuurlijk) als in het contact maken en invloed uitoefenen op hun directe leefomgeving. Zij staan hier naast de kunstenaar, want de studenten hebben vaak meer ervaring met ofwel de wijk, ofwel het contact maken, terwijl de kunstenaar de ervaring heeft met het medium dat centraal staat.

Ben jij een mavo- of havoleerling, mbo- of hbo-student, tussen de 15 en 29 jaar en wil je bijdragen aan maatschappelijke verandering? Doe mee met ASSA en leer van professionals én maak direct een positieve impact op je omgeving.

Schrijf je in via

Course met MBO-studenten

In deze Course van 7 dagdelen creëren MBO-studenten (sociale studies) sociaal-artistieke kunstprojecten! Samen met ervaren kunstenaars leren ze participatieve kunst- en ontwerpmethodes toe te passen in de wijk. Samen halen ze verhalen op en bedenken de studenten van daaruit zelf een project en voeren dat ook uit.

Course met kunstacademiestudenten

In deze Course van 7 dagdelen creëren kunstacademiestudenten met professionele kunstenaars sociaal-artistieke kunstprojecten die zij zelf bedenken en uitvoeren. Onder begeleiding van ervaren kunstenaars leren ze participatieve kunst- en ontwerpmethodes toepassen in de wijk.

Course met scholieren!

In deze Course van 7 dagdelen creëren scholieren met professionele kunstenaars sociaal-artistieke kunstprojecten die zij zelf bedenken en uitvoeren. Onder begeleiding van ervaren kunstenaars leren ze participatieve kunst- en ontwerpmethodes toepassen in de wijk.

Course met jonge makers

In deze Course van 7 dagdelen creëren jonge makers met professionele kunstenaars sociaal-artistieke kunstprojecten die zij zelf bedenken en uitvoeren. Onder begeleiding van ervaren kunstenaars leren ze participatieve kunst- en ontwerpmethodes toepassen in de wijk.

In samenwerking met:

© 2026 Bureau Ruimtekoers