Een interview met Rico Kreijne: “Bij DWS integreren we écht”

Jonge makers Cassandra Onck en Mauro Casarini (afgestudeerd ArtEZ Muziektheater) gaan samen met jongeren uit de urban muziekscene van Powerplug NL in Arnhem Zuid en andere muzikale buurtgenoten kleur geven aan hun wijk en vorm geven aan een eigen identiteit met als basis de vraag: Wat is jouw lievelingsnummer?

Door Wilskracht Sterk

Een van die muzikale buurtgenoten is Rico Kreijne. Rico geeft muzieklessen aan jong – onder meer op verschillende basisscholen in en om Arnhem – en oud. Verder is hij betrokken bij verschillende muziekprojecten. Zo dirigeert hij bij Door Wilskracht Sterk (DWS) in Malburgen. Vorig jaar gaf DWS een optreden tijdens Ruimtekoers Festival.

Samen bouwen aan je identiteit

‘Als ik muziekles op school geef, neem ik van álles mee. Ik ben de enige leraar die komt aanzetten met een circus op mijn rug. Vaste lessen heb ik niet; ik kijk wat bij kinderen past en dat werk ik verder uit. Ik hou ook niet van alleen maar zingen of een bepaald instrument; ik sjouw van alles mee, zodat kinderen zelf kunnen uitvinden wat zij leuk vinden. Zo doe ik dat ook bij DWS. Onze vereniging is een mix. Van culturen en leeftijden. Iedereen heeft er inspraak. Als het gaat om kleding voor een optreden of om welke muziek we spelen, bijvoorbeeld. Zo bouw je samen een identiteit op. Voorafgaand aan carnaval traden we op in verzorgingshuizen. Daarvoor hebben we samen het repertoire uitgezocht. Van Michael Jackson tot Neil Young.’

Mogen wij ook meedoen?

Rico is opgegroeid in Malburgen en woont er nu met zijn eigen gezin. Vroeger vond hij de wijk gezelliger en meer gemixt. Rico: ‘Iedereen ging elke avond met elkaar om. Nu zit iedereen meer op zijn eigen eiland, we leven naast elkaar in plaats van met elkaar. Voor mij betekent sámenleven dat je samen integreert. Bij DWS lukt dat en gaat het op een natuurlijke manier. Als ik kijk naar de jeugd die bij ons speelt, dan zie je dat er vriendjes van school mee komen. ‘Mogen wij ook meedoen?’ Ja, natuurlijk mag dat. Zo kwam er een Turkse jongen en een tijdje later zijn vader met de vraag of ze trompet konden leren spelen. Een van onze leden zit in een rolstoel en aan verschillende nationaliteiten hebben we geen gebrek. Dat zorgt juist voor een mooie en hechte groep.’

Rico: “Plaats kunstzinnige voorstelling eerst in een context”

Volgens Rico is het belangrijk om onbekende culturele en kunstzinnige voorstellingen die je de wijk inbrengt, eerst in een context te plaatsen. Dus: niet meteen de stap maken naar een ingewikkelde, abstracte dansvoorstelling of opera. Dat kan wel, maar biedt mensen ook, of eerst, de mogelijkheid om iets te bezoeken dat dichter bij hen ligt. Dan kun je vanaf daar aansluiten en laten zien wat er nog meer voor moois is.

Voor Rico zelf blijft de trompet het mooiste instrument (‘Mijn eerste liefde’ zoals hij het zelf zegt) en Louis Armstrong zijn grote voorbeeld. Maar ‘Nothing else matters’ van Metallica vindt hij ook een topnummer. Hou in de gaten dus, dat Geluid van Zuid #Zuiderstroom via ruimtekoers.nl/zuiderstroom

© 2024 Bureau Ruimtekoers